Wiele jest takich zawodów, które jednoznacznie kojarzą nam się danym strojem. W większości są to oczywiście różnego rodzaju służby mundurowe, lecz medyczne. Zarówno lekarze, czy też pielęgniarki noszą bardzo charakterystyczne fartuchy medyczne, po których od razu można poznać, z kim ma się do czynienia. O ile jednak mundur służb przypisany jest tylko do danej formacji, to fartuchy medyczne nie są tylko strojem lekarza lub pielęgniarki. Powstaje zatem pytanie, kto jeszcze powinien nosić takie fartuchy?
Możliwe zastosowanie fartuchów medycznych
Fartuch medyczny jest niezwykle ważnym elementem ubioru. Przede wszystkim musi on chronić lekarza lub pielęgniarkę przed bakteriami i wirusami, które z oczywistych względów są jednym z największych zagrożeń dla nich podczas codziennej pracy. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest ochrona przed różnego rodzaju nieczystościami, które towarzyszą bliskim kontaktom z chorymi ludźmi.
Kto powinien wykorzystywać fartuchy medyczne?
Jak zatem widać zastosowanie w codziennej pracy fartuchów medycznych jest niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa pracy, lecz także jej komfortu.
Oczywiste zatem jest to, że każdy pracownik służby medycznej powinien taki fartuch nosić. Mowa tu jest zarówno o lekarzach, jak i pielęgniarkach, lecz także o sanitariuszach, salowych lub pracownikach pogotowania. Oprócz nich takie fartuchy powinni być niezbędnym elementem dla pracowników krwiodawstwa, aptek, a nawet sanepidu, czy też pracowników laboratoriów. Wszędzie tam, gdzie ma się bezpośredni kontakt z osobami chorymi lub z próbkami ich krwi, z których wykonywane są badania.