Czyszczenie klimatyzacji

Klimatyzacja stała się już właściwie obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Jeszcze kilka lat temu uznawana za przejaw luksusu, dziś jest takim samym elementem wyposażenia, jak chociażby radio, czy elektryczne szyby. Za olbrzymimi zaletami, jakie posiada klimatyzacja, idą również pewne obowiązki, których zaniedbanie może bezpośrednio przełożyć się na bezpieczeństwo i komfort podróży.

Co daje klimatyzacja?

Klimatyzacja jest funkcją w aucie, która pełni dwa zadania. Przede wszystkim chłodzi powietrze w czasie lata, sprawiając, że jazda samochodem nawet pomimo upału przekraczającego 30 stopni jest w pełni komfortowa i przyjemna. Przekłada się to oczywiście na bezpieczeństwo, ponieważ podróżowanie w takich warunkach wpływa na skupienie kierowcy i jego koncentrację na drodze.

klimatyzacja

Drugą funkcją jest zatrzymanie parowania szyb w czasie zimy, co bez klimatyzacji jest nagminne. Spowodowane jest to faktem, iż klimatyzacja znacznie osusza powietrze, dzięki czemu uniemożliwia powstawanie zaparowanych szyb. Wszystko to jest możliwe jedynie, gdy klimatyzacja będzie regularnie serwisowana, czyli będzie przeprowadzane odgrzybianie i nabijanie czynnika klimatyzacji.

Kiedy przeprowadzać odgrzybianie?

Żeby jednak klimatyzacja mogła w pełni spełniać swoje funkcje i zadania, konieczne jest bardzo dokładne o nią dbanie. Jedną z podstawowych czynności, jakie regularnie należy wykonywać, jest odgrzybianie całego układu klimatyzacji. Jest to bardzo ważne ponieważ namnażające się w przewodach wentylacji pleśnie i grzyby mogą bardzo poważnie zagrozić zdrowiu pasażerów i kierowców. Pierwszą oznaką, że powinno się taki przegląd wykonać, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacji. Dobrze jest jednak nie zwlekać do tego czasu i takie odgrzybianie przeprowadzać regularnie co 12 miesięcy.

Co jaki czas wykonywać nabijanie czynnika?

Aby klimatyzacja mogła działać potrzebuje do tego specjalnego czynnika, który jest swego rodzaju paliwem dla klimatyzacji. Po pewnym czasie się on wyczerpuje i z tego powodu konieczne jest go ponowne uzupełnienie. Nabijanie czynnika powinno się wykonywać raz do roku. Dodatkowo w trakcie tego sprawdzana jest szczelność całej instalacji, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i ekonomiczność korzystania z tego układu w aucie.

Dodaj komentarz